Katalog artykułów
o nieruchomościach
Opłata adiacencka to należność jaką należy uiścić na rzecz gminy przy wzroście wartości naszej nieruchomości. Podstawą prawną jest tu ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 roku o gospodarce nieruchomościami. Opłata ta wynosi nie więcej niż 50 % różnicy wartości działki przed wzrostem wartości i po niej.
Wysokość opłaty ustanawia rada gminy na drodze uchwały. Wartość nieruchomości może wzrosnąć w trzech wypadkach:
Warto dodać, że opłata adiacencka nie dotyczy terenów przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowanie przestrzennego na cele rolne lub leśne. Budowa lub modernizacja urządzeń infrastruktury technicznej to nic innego jak:
Wartość nieruchomości przed i po modernizacji orzekają rzeczoznawcy majątkowi na podstawie stanu nieruchomości i cen w dniu naliczenia opłaty. W przypadku przeprowadzania procedury scalenia i podziału nieruchomości terminy i sposób wnoszenia opłat adiacenckich ustala wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w drodze ugody z zainteresowanymi osobami zobowiązanymi do zapłaty, przez podpisanie protokołu uzgodnień.
W razie niedojścia do zawarcia ugody o terminie i sposobie zapłaty rozstrzyga rada gminy, podejmując uchwałę o scaleniu i podziale nieruchomości. Obowiązek opłaty spoczywa na właścicielu lub użytkowniku wieczystym. Termin spłaty to czternaście dni od dnia ostatecznej decyzji dotyczącej należności. Od wysokości opłaty adiacenckiej można odwołać się do samorządowego kolegium odwoławczego, a w następnej kolejności do sądu.