Katalog artykułów
o nieruchomościach
Władanie nieruchomością nakłada na nas obowiązek zadbania o utrzymanie czystości i porządku na jej terenie oraz przylegających bezpośrednio do niej chodnikach. Drugie z wymienionych zobowiązań jest regulowane 4 punktem artykułu 5 ustawy z dnia 13 września 1996 roku „O utrzymaniu czystości i porządku”. Wyjątkiem są sytuacje, w których na chodniku znajduje się przystanek komunikacji miejskiej lub są tam wyznaczone miejsca do parkowania. W każdym innym przypadku jesteśmy odpowiedzialni za wypadki wynikłe z zaniedbań. Feralne poślizgnięcie się osoby trzeciej na podlegającym nam terenie może mieć opłakane skutki dla naszych finansów. Poszkodowanemu przysługuje odszkodowanie pokrywające wszystkie straty wynikłe z wypadku. W najgorszym układzie może dojść do zasądzenia renty.
Koszty zaniedbań poniesiemy nie tylko w razie wypadku. Może też się zdarzyć kontrola, w wyniku której otrzymamy mandat. Taka inspekcja może być przeprowadzona przez:
Co do przylegających do posesji chodników – trzeba je odśnieżać, jeśli są położone bezpośrednio przy nieruchomości. Wystarczy, iż oddziela je pas zieleni i powinności już nie ma. Stąd miastu zależy, aby chodniki przylegały bezpośrednio do działek. Uciążliwy obowiązek dbania o porządek spada wtedy na władających tymi działkami.
Przepisy nie ustalają w jakim terminie właściciel musi usunąć śnieg i lód. Sporo zależy więc od interpretacji sądu. Obowiązek odśnieżania jest rozpatrywany realnie. Stąd w przypadku nagłych i intensywnych opadów nikt nie ponosi odpowiedzialności. Jeżeli jednak do wypadku doszło w skutek ewidentnego zaniedbania, odpowiedzialny będzie właściciel, współwłaściciel, użytkownik wieczysty, zarządzający lub użytkujący nieruchomość. Warto prowadzić dziennik odśnieżania. W razie problemów posłuży od udokumentowaniu wywiązania się ze swoich obowiązków.
Dbając o bezpieczeństwo użytkowania chodników i szlaków komunikacyjnych należy pamiętać, że posypywanie ich powierzchni jest dozwolone dopiero po uprzednim usunięciu śniegu. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 27 października 2005 roku wskazuje środki jakie można stosować na ulicach i placach, oraz ustala reguły ich używania (np. zawiera wskazania co do stosowanej ilości środka, zależności od temperatury i stanu nawierzchni). Z kolei artykuł 82.2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku „O ochronie przyrody” ustanawia zasadę, że tego typu zabiegi nie mogą szkodzić terenom zielonym.
Oprócz odśnieżania i usuwania lodu spod stóp pieszych musimy także zadbać o to, by na dachach nieruchomości nie zalegał śnieg. Usuwamy też z nich mogące zagrozić przechodniom sople. Istotne jest, że osoby wyznaczone do odśnieżania dachów muszą być przygotowane do tej pracy oraz mieć specjalne uprawnienia (orzeczenie lekarski, przeszkolenie, zabezpieczenia).