Katalog artykułów
o nieruchomościach
Zakup nieruchomości to poważna decyzja i zarazem bardzo kosztowny wydatek. Dlatego też należy jak najlepiej zapoznać się z rynkiem nieruchomości w danej miejscowości i zdecydować się, czy interesuje Cię nieruchomość z rynku wtórnego, czy też pierwotnego. W tym artykule omówiona zostanie sytuacja zakupu nieruchomości z rynku wtórnego.
Należy zarezerowować sobie sporo czasu na przeszukiwanie ogłoszeń nieruchomości zarówno w prasie, w Internecie, jak też w biurach nieruchomości, które pośredniczą w ich sprzedaży. Szukając mieszkania powinieneś sprawdzić lokalizację, otoczenie i wziąć pod uwagę możliwość dojazdu. Obowiązkowe jest obejrzenie jak największej liczby mieszkań, ponieważ nie wszystko jest odpowiednio opisane i pokazane w ogłoszeniach.
Szukanie mieszkania nie musi się jednak odbywać na własną rękę. Można zgłosić się do pośrednika, który dobierze nieruchomość najbardziej odpowiadającą Twoim potrzebom. Z tego względu im lepiej sprecyzujesz swoje potrzeby, tym łatwiej będzie mu coś znaleźć. Zdecyduj więc, czy interesuje Cię mieszkanie na parterze bądź pierwszym piętrze, czy bierzesz pod uwagę również poddasze, które ze względu na pewne ograniczenia jest tańsze niż mieszkania na niższych piętrach. Podobna sytuacja ma czasem miejsce w przypadku parteru, chociaż cena takich mieszkań może się nie różnić od pozostałych, jeśli np. budynek posiada garaż, a parter nie jest na tyle niski, aby powodował niedogodności takie jak zaglądanie obcych osób przez okno, czy też zmniejszone bezpieczeństwo.
Konieczne jest dokładne sprawdzenie wszystkich dokumentów dotyczących nieruchomości. Jeśli mowa o lokalu spółdzielczym, powinniśmy otrzymać zaświadczenie ze spółdzielni o tym, że mieszkanie zostało wystawione na sprzedaż i nie jest zadłużone. W przypadku mieszkania własnościowego, poproś o wyciąg z księgi wieczystej, w której zawarte są wszystkie informacje na temat danej nieruchomości. Należy się także dowiedzieć ile osób zostało zameldowanych w mieszkaniu tak, aby potem nie dopłacać.
Jeśli zdecydujesz się na zakup, umowa przedwstępna zobowiązuje Cię do dokonania transakcji. Następnie sporządzany jest akt notarialny, a własność nieruchomości przejdzie wtedy na Ciebie.