Wywiad z ekspertami na temat opłacalności zakupu mieszkań w dobie kryzysu.
Jakie są przewidywania na temat cen mieszkań w najbliższych kilku miesiącach?
- Krzysztof Jabłoński, właściciel Citibox, w Iglica Nieruchomości:
- Aktualnie klienci mają problemy z uzyskaniem finansowania na mieszkania. Banki wymagają wysokich wkładów własnych i nie chcą udzielać kredytów we frankach. Powoduje to mniejszą zdolność nabywczą indywidualnych/potencjalnych Kupujących, co w dłuższej perspektywie może przekładać się na stopniową obniżkę cen. Mieszkania w popularnych i najlepszych lokalizacjach niezmiennie utrzymują wartość na wysokim poziomie. Przykłady takich inwestycji można najczęściej znaleźć w Warszawie, gdzie apartamenty oferuje Rezydencja Sienna. Coraz częściej pojawiają się one także poza stolicą. Tu wymienić można: Rezydencję Tumską we Wrocławiu, Kamienicę Perłową na Starym Mieście w Krakowie, czy Villę Eden w Poznaniu. W chwili obecnej sprzedający nie są jednak skłonni do znaczących obniżek cen. W wielu przypadkach Ci, którzy nie muszą sprzedawać przeznaczają swoje lokale na wynajem co ogranicza podaż na rynku wtórnym i trzyma ceny. Korekta dotyczy przede wszystkim cen mało atrakcyjnych lokali (wielka płyta, zniszczone budynki z lat 80. – 90., itd) położonych w mniej atrakcyjnych lokalizacjach. Tu spodziewam się urealnienia cen, czyli ich spadku.
- Matylda King, Residential Sales & Business Development Director Ghelamco Poland:
Sytuacja na rynku i jego przyszłość zależą w dużym stopniu od rozwoju sytuacji na rynku kredytowym. Jeżeli banki zdecydują się na przyjęcie założenia o minimalnej wpłacie własnej na poziomie 30% wartości mieszkania, to można założyć, że zakup mieszkania stanie się bardzo poważnym problemem dla młodych osób. Wpłynie to również oczywiście negatywnie na pozycję deweloperów posiadających inwestycje z sektora mieszkań popularnych. Tym samym można podejrzewać, że wzrośnie znaczenie segmentu apartamentowego, czyli inwestycji bardziej luksusowych zlokalizowanych w centrach miast.
Czy osoba, która ma środki finansowe, by teraz kupić mieszkanie, ma się jeszcze wstrzymać z zakupem? Jeśli tak, to na jak długo? O ile ostatecznie mogą spaść ceny?
- Krzysztof Jabłoński, właściciel Citibox, w Iglica Nieruchomości:
- Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji każdego kupującego i rodzaju mieszkania jakim jest zainteresowany. Na rynku pojawiają się i są dostępne lokale, których cenę można skutecznie negocjować. Zdarzają się również prawdziwe okazje i w takich przypadkach raczej nie ma na co czekać. Osoby, które dopiero myślą o zakupie, mają czas na podjęcie decyzji. Powinny śledzić średnie ceny w okolicy, w której konkretnie chcą kupić mieszkanie. Taka analiza pomoże im samodzielnie zdiagnozować, czy cena idzie w dół, czy się ustabilizowała. A zakupu najlepiej dokonać, gdy przez dłuższy czas ceny będą na tym samym poziomie.
- Matylda King, Residential Sales & Business Development Director Ghelamco Poland:
- Przewidywany wzrost znaczenia segmentu apartamentowego będzie wpływał na wzrost znaczenia sektora najmu. Wobec niemożliwości uzyskania kredytu, wiele osób decydować się będzie na wynajem długoterminowy, dlatego wiele osób posiadających odpowiednie środki może decydować się na zakup mieszkań właśnie w celu pozyskiwania dochodów z tytułu najmu.
Jakie są przewidywania co do działalności deweloperów w najbliższym czasie?
- Krzysztof Jabłoński, właściciel Citibox, w Iglica Nieruchomości:
- Deweloperzy będą wstrzymywać realizację niektórych nierozpoczętych inwestycji, oczekując na zmianę trendu i obniżkę kosztów budowy. Wynika to z faktu, że firmy budowlane powinny, w obliczu zmieniającego się rynku, zaoferować w najbliższym czasie niższe stawki za budowę.
Kiedy mieszkania znowu zaczną drożeć? Kiedy inwestować, aby zdążyć z zakupem lokalu przed ewentualną podwyżką cen.
- Krzysztof Jabłoński, właściciel Citibox, w Iglica Nieruchomości:
- Jeżeli deweloperzy będą wstrzymywać inwestycje, uspokoi się sytuacja na rynkach finansowych, skumulowany popyt przewyższy podaż, a ceny po wcześniejszych spadkach mogą mieć tendencję wzrostową. Taka sytuacja będzie mieć miejsce za jakieś 2-3 lata. Skala wzrostu nie będzie jednak tak spektakularna jak w latach ubiegłych.
GHELAMCO POLAND – Deweloper Roku 2008, jedna z większych firm działających na polskim rynku nieruchomości już od 17. lat. W Polsce Ghelamco dotychczas wybudowało ok 400 000 m2 nowoczesnej powierzchni biurowej, magazynowej i apartamentowej.
CITIBOX – usługa pośrednictwa w wynajmie, Agencji Nieruchomości Iglica. Oferuje profesjonalną obsługę najmu i wynajmu. W ramach kompleksowej obsługi wynajmu oferuje m. in. doradztwo w zakresie zakupów typu buy to let, przygotowanie mieszkań do wynajmu czy pomoc w uzyskaniu kredytu na zakup.